Zamyšlení nad volbou bydlení

 

Jak už bylo na tomto webu napsáno, každý je jiného založení, každého osloví jiná volba. Já abych začal od správného konce, musím začít od toho, že moje profese je tesař. Otec se tomuto povolání věnoval celý život a já se od mala motal kolem dřeva a hoblin. Práce s dřevem se pak stala mojí volbou na celý život. Bezprostředně po uvolnění politické situace a možnosti podnikat, jsme se do této oblasti vrhli a začali se zabývat tesařinou, střechami a vším co s tím souvisí. Nebylo by správné zastírat, že situace ve stavebnictví byla jednoduchá a že jednoduchá je. Opak je pravdou.

Před několika lety se mé klasické tesařině postavila do cesty práce na několika srubech, viděl jsem tu krásnou řemeslnou práci, která se neschovává pod sádrokarton, či pod vrstvu polystyrenu. Začal jsem se s touto technologií zabývat a zvolil si jí jako svůj hlavní směr podnikání.  

A teď konečně k tomu zamyšlení nad volbou bydlení ve srubu. Myslím, že je to jako se vším ostatním kolem nás. Každý člověk se rodí s nějakým vkusem a během života se vyprofiluje k nějakým hodnotám, které dále vyznává a svůj životní styl směřuje co nejblíže těmto hodnotám. A srub je jakýmsi reprezentantem zvolených hodnot. Už navenek dává jasně najevo, že se jedná o majitele mající vztah k přírodě, k přírodním materiálům.  

Srubový dům, jeho stavba, jeho existence není úplně jednoduchá, ale chci tvrdit, že takový dům má duši. Žije, dýchá, pracuje, je to prostě další člen rodiny. Majitel srubu je vždy člověk aktivní, budující své okolí, respektující základní zákonitosti přírody. Všimněte si, že u žádného srubu neuvidíte nějaký prefabrikovaný plot, železnou lavičku natřenou lavičkovou kombinací barev či jinou podobnou zvrhlost. Raději bude chodit po lese několik dnů a hledat vyvrácený kmen, jehož kořen by mohl být originálním doplňkem zahrady či podstavcem pod svítilnu u domu.

A pro nás, řemeslníky je stavba srubu prací příjemnou, kdy pracujete s kvalitním dřevem, víte že vytváříte kvalitní věc a máte vždy radost, když dům stojí, voní dřevem a majitelé mají radostí zářící oči a těší se na okamžiky budoucí ve svém vysněném domě, který jste jim s partou stejně zapálených lidí postavili.

Kdo tedy vnímá a čte mezi řádky, tak ví co jsem chtěl v těchto několika slovech říci. Další volba je na Vás... těsím se na osobní setkání při výběru vašeho srubu, vašeho domova pořízeného v souladu s přírodou.

František Bartoš

Zamyšlení nad volbou bydlení