Co je srub a co byste měli vědět?

 

Pokud Vás srubové domy čili sruby oslovily, bude namístě vysvětlit maličko terminologii, abyste jako stavebníci začátečníci zapadli mezi řemeslníky a byli jim aspoň v rozhovoru o budoucím bydlení partnerem. 

 

Pomůžeme si se základním vysvětlením s informacemi, které k srubům nabízí známý server Wikipedie

 

Srub je dřevěná stavba vybudovaná z vodorovně kladených, v rozích pomocí dlabů překřížených trámů roubením. Sruby byly budovány o oblastech s větším množstvím především jehličnatých lesů, například ve východní a střední Evropě, ve Skandinávii atp. 

 

Pro výstavbu  používám tzv. kanadskou technologii, kdy pečlivě vybrané kmeny jsou zbaveny kůry a následně jsou přesně po jednom kusu vybírány a opracovávány do konečného dílu srubu. Jednotlivé kmeny mají po zpracování profil, kterému se říká švédský oblouk. Pro názornost doplňuji zase jednu z fotografií, z které je jasné, oč se jedná: 

Co je srub a co byste měli vědět?

 

Právě na uvedeném snímku je vidět základní technologie skladby srubu - jednotlivé opracované kmeny na sebe přesně doléhají spodním vybráním zvoleného profilu a díky přirozené váze celé konstrukce na sebe dobře dosedají. Mezi jednotlivými kmeny je založena izolace, která podporuje tepelnou pohodu v domě. Předpokladem je ovšem řemeslná zručnost...

 

 

 

 

 

Co je srub a co byste měli vědět?Na obrázku vlevo (který si můžete zvětšit) se snažím schématicky  znázornit to co na srubu zvenku nevidíte a to je založení izolace mezi jednotlivé kmeny. Kmeny jsou mezi spoji vybrané do jiného profilu, aby byl připraven prostor pro vložení izolace. Díky váze se o sebe kmeny opírají hranami a tlačí se do sebe.

 

A ještě názorněji na následujícím snímku ukazuji jak vypadá styčná plocha kmenů...

Co je srub a co byste měli vědět?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak to jen malé vysvětlení na úvod tohoto povídání, chcete-li psaní. Abych byl spravedlivý, musím uvést maximum pro a proti, která srubové domy provázejí v naší  republice. 

 

Začněme výhodami:

  • Bydlení ve srubu je nesporně zdravé a příjemné. Dřevo použité na stavbu je minimálně upravované, dům tak přirozeně dýchá, prostě žije. Jeho mikroklima je prostě jinde než v domku obaleném polystyrenem...
  • Výstavba srubu je levnější než výstavba klasického domu z tvárnic či cihel. 
  • Pokud Vás oslovuje příroda, budete bydlením ve srubu nadšeni. Bydlíte stylově a každá Vaše návštěva "padne na zadek" z dominance vašeho obýváku či schodiště...
  • Dnešním světem hýbe ekologie. Vězte, že Váš srub resp. budoucí srub je stavbou ryze ekologickou. Používáme doplňkové materiály, které se tímto přívlastkem nechají označit. 

 

A taky musím uvést nevýhody: 

  • Srub není možné postavit všude, kde si vzpomenete. Pokud budete vybírat pozemek, vybírejte jej pro srub, nikoliv pro klasický dům.
  • Srub se nedá "natáhnout" lepidlem s perlinkou a pak přeštukovat na béžovo... ne, musíte se o něj starat. Je pravdou že technologický vývoj barev, laků a olejů  jde neuvěřitelnými kroky  vpřed, ale pořád máte dům z čistého přírodního materiálu a musíte se o něj čas od času postarat - k tomu naleznete na našem webu informace v samostatné části.
  • Srub neustále žiije a dává to nahlas znát. Podle přijímané a vydávané vlhkosti to v něm tzv. lupe.
  • Maličko komplikovaná je i vniřní vybavenost rep. umísťování různých doplňků - může se stát, že obraz po dědovi, který na bílé stěně působil dokonale, je ve srubu na obtíž....  
  • Můžete se setkat s nepochopením souseda, že mu v jeho blízkosti stavíte zálesáckou chatu...někdy pomůže trpělivé vysvětlení, někdy nepomůže nic.
  • Po uzavření smlouvy se nebude na vašem pozemku nějaký čas nic dít. Vámi zvolený srub stavíme v naší firmě, pak jej rozebereme a připravený Vám jej na připravenou základní desku montujeme. 

Co je srub a co byste měli vědět?